2020 dobrym czasem aby zbadać swoje serce - zdrowe życie

UKG serca cieszyn

Czym jest kardiologia

Kardiologia jest jedną z wielu dziedzin medycyny, a jej głównym zainteresowaniem są schorzenia i wady układu sercowo-naczyniowego. Kardiologia zajmuje się diagnozą problemów z sercem, aortą i mniejszymi naczyniami krwionośnymi, a później wdraża

2020 dobrym czasem aby  zbadać swoje serce - zdrowe życie UKG serca cieszyn
niem odpowiedniego leczenia. Gabinet kardiologiczny oferuje wykonanie szeregu różnych badań pozwalających na zdiagnozowanie wad i chorób serca. Przykładowymi badaniami, które wykonuje się w ramach kardiologii, są UKG serca, EKG serca oraz EKG wysiłkowe. Kardiologię można podzielić na nieinwazyjną oraz inwazyjną. W ramach kardiologii nieinwazyjnej wykonuje się zabiegi i badania, które nie wymagają bezpośredniej ingerencji w ciało człowieka. Do kardiologii inwazyjnej z kolei zalicza się diagnostykę i leczenie polegające na stosowaniu cewnika naczyniowego. Wbrew powszechnemu sądzeniu kardiologia zajmuje się nie tylko nabytymi i wrodzonymi chorobami serca, ale także zajmuje się naczyniami krwionośnymi. Kardiolog może zajmować się więc całym układem krążenia, a nie tylko mięśniem sercowym.


Jak wygląda pierwsza wizyta u kardiologa

Z usług kardiologa korzystają pacjenci mający problemy z sercem i układem krążenia w celach diagnostycznych lub kontrolnych. Pierwsza wizyta w gabinecie kardiologicznym zazwyczaj polega na określeniu ryzyka sercowo-naczyniowego oraz na wykonaniu i ocenie badania EKG. Kardiolog zajmuje się także interpretacją dostarczonej przez pacjenta dokumentacji dotyczącej jego staniu zdrowia oraz przebywanych chorób. Podczas pierwszej wizyty u kardiologa można mieć wykonane także badanie UKG, jeśli okaże się to konieczne. Przy wykryciu wszelkich nieprawidłowości kardiolog ustala z pacjentem plan dalszej diagnostyki oraz wdrożenie leczenia. Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do pierwszej wizyty w gabinecie kardiologicznym, ponieważ większość wykonywanych badań jest bezinwazyjna i bezbolesna. Należy jednak pamiętać o tym, żeby dzień przed wizytą u kardiologa nie wykonywać zbyt męczącej aktywności fizycznej oraz nie spożywać alkoholu. Podczas pierwszej wizyty u kardiologa dobrze jest dostarczyć podstawowe wyniki badań laboratoryjnych.


Rodzaje chorób serca

Mięsień sercowy jest jednym z ważniejszych narządów w ciele człowieka, którego zadaniem jest pompowanie krwi do całego organizmu. Utrzymanie serca w dobrym stanie, tak jak i innych narządów, jest niezwykle istotne w zachowaniu zdrowia. Lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób mięśnia sercowego, jest kardiolog. W celu zdiagnozowania wielu chorób i problemów z sercem wykonuje się szereg różnych badań, takich jak ukg serca oraz ekg wysiłkowe. Występujące problemy z sercem mogą być skutkiem wrodzonej wady serca lub mogą być skutkiem występowania innych chorób. Choroby układu krążenia dotyczą schorzeń narządów i tkanek układu krążenia, takich jak serce, tętnice i żyły. Jednymi z najczęściej występujących chorób serca są choroba niedokrwienna serca, zwana także chorobą wieńcową, a także arytmia serca i niewydolność mięśnia sercowego. Leczeniem problemów i chorób układu krążenia zajmuje się kardiolog, który może prowadzić własny gabinet kardiologiczny, gdzie wykonuje wszelkie potrzebne badania.


Na czym polega EKG

EKG serca jest jednym z badań, które jest wykonywane w gabinetach kardiologicznych. EKG stanowi skrót od elektrokardiografii i jest badaniem, które służy w celach diagnostycznych różnych wad oraz chorób mięśnia sercowego. Badanie EKG jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne dla pacjenta. Kardiolog poprzez wykonanie badania EKG otrzymuje wiele cennych informacji na temat działania serca badanego pacjenta. Podczas badania elektrokardiograficznego sprawdza się elektryczną czynność mięśnia sercowego poprzez umieszczenie na ciele pacjenta specjalnych elektrod. Elektrody umieszczone na klatce piersiowej pacjenta oraz kończynach gromadzą informacje o pracy serca i przesyłają je do specjalnego aparatu EKG. Dane zebrane przez elektrody są zapisywane na specjalnej taśmie do EKG. Wynik zapisu takiego badania jest nazywany elektrokardiogramem, który jest potem odpowiednio interpretowany przez kardiologa. Badanie EKG dostarcza takich informacji, które pozwalają wykryć nieprawidłowości pracy serca, zaburzenia rytmu czy problemy z napływaniem krwi do serca.