Czy potrzebujesz terapii grupowej?O terapii grupowej- psycholodzy - zdrowe życie

warsztaty rozwoju osobistego kraków

W tym zakresie może nam pomóc

Coraz większa liczba osób cierpi na problemy psychiczne. Samotność, brak empatii, choroba lub śmierć bliskich, brak motywacji do dalszych działań, zakończenie pewnego okresu życia, obawa przed starością, informacje o w

Czy potrzebujesz terapii grupowej?O terapii grupowej- psycholodzy - zdrowe życie warsztaty rozwoju osobistego kraków
ojnach i morderstwach na całym świecie, stres w pracy, goniące terminy, czy też nieprzyjazny szef to jedne z tych powodów, dla których ludzie nie radzą sobie zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej. W tym zakresie może nam pomóc psychoterapia. Jest to dziedzina zajmująca się zaburzeniami psychicznymi. Psychoterapeuta to specjalista, którego celem jest doradzić pacjentowi, w jaki sposób może one przeciwstawić się swoim problemom. Profesjonalny psychoterapeuta ma jednak za zadanie nie tylko posiadać wiedzę, ale i być przewodnikiem dla osoby zmagającej się z problemami i umieć postawić się w jej sytuacji. Jednym z popularnych rozwiązań stosowanych w psychoterapii jest terapia grupowa. Jej sporą zaletą jest poufność - psychoterapeuta zapewnia, że wszelkie tajemnice zostaną tylko w gronie zainteresowanych.


Psychoterapia - indywidualna czy grupowa?

Szukając dla siebie odpowiedniej pomocy psychologicznej, łatwo można dostrzec, że istnieją dwie główne odmiany terapii - grupowa oraz indywidualna. Pierwsza jest znacznie popularniejsza, ale nie znaczy to wcale, że lepsza. Obie terapie mają swoje dobre i złe strony. Każda z nich może sprawdzić się w zupełnie innym przypadku.

Terapia grupowa polega na przeprowadzaniu spotkań z większą liczbą pacjentów naraz. Grupy najczęściej liczą sobie od czterech do maksymalnie kilkunastu osób. Częściej spotyka się grupy mniejsze od tych większych, bo mimo wszystko terapeuta musi być w stanie skupić się na każdym pacjencie z osobna. Ten typ terapii poleca się osobom, które cierpią m.in. na fobię społeczną lub nerwicę lękową.

Grupowa terapia dość ogólnie omawia problemy pacjentów i nie koncentruje się na żadnym z nich oddzielnie. Z tego powodu indywidualna psychoterapia może przynieść lepsze rezultaty w przypadku leczenia bardziej skomplikowanych lub złożonych schorzeń. Niektóre z zaburzeń psychicznych wymagają długiego zagłębiania się w historię i przeżycia pacjenta. Terapeuta musi odkryć, gdzie leży przyczyna problemu, by potem móc go rozwiązać. W takich przypadkach tylko terapia indywidualna jest w stanie zadziałać.


Spotkania specjalistycznego terapeuty z pacjentem dają

Istnieją dwa sposoby wyleczenia chorób psychicznych - jest to terapia farmakologiczna i psychoterapia. Ta pierwsza ogranicza się jedynie do przyjmowania leków, a druga na spotkaniach z terapeutą, który pracuje razem z pacjentem nad wyjściem z jego przypadłości. Najlepiej jest stosować oba te sposoby naraz, zamiast ograniczać się tylko do jednego.

Spotkania specjalistycznego terapeuty z pacjentem dają możliwość dogłębnego poznania swojej choroby, pokazują możliwości walki, pomagają utrzymać chęć wyjścia z przypadłości i pomagają skupić się na rzeczach ważnych - takie terapie są indywidualnie dopasowywane do każdego pacjenta, aby pomóc mu jak najlepiej.

Można też zamiast tego zainteresować się czym jest terapia grupowa. Również są to spotkania ze specjalistą, jednak w tym przypadku więcej pacjentów może uczestniczyć w terapii. Pozwala to na wymianę doświadczeń i poglądów pomiędzy pacjentami, próbują oni wzajemnie sobie pomagać i nawiązują znajomości, a wszystko jest nadzorowane przez terapeutę.


Wystarczy tylko przełamać swój wstyd i

Czasy w których żyjemy nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu. Wszechobecny stres zatruwa psychikę człowieka i powoduje wiele chorób nie tylko umysłowych, ale również fizycznych. W tej gonitwie współczesnego świata wielu z nas wymaga pomocy psychologa, psychiatry, jak i psychoterapii. Psychoterapia jest jedną z metod leczenia zaburzeń psychicznych. Stosowana jest w psychologii i ma za zadanie pomóc osobom z różnorodnymi problemami psychicznymi. Psychoterapia może być prowadzona indywidualnie lub może być też terapia grupowa. Sama forma leczenie nie jest niczym nowym. Już w starożytności zajmował się tym Arystoteles i Galen. Jest to dowód na to, że od niepamiętnych czasów ludzie zmagali się z chorobami ciała i umysłu. Psychoterapia daje dobre rezultaty w leczeniu nerwicy lękowej i zaburzeń osobowości. W naszym kraju usługi psychoterapeutyczne są dostępne w ramach ubezpieczenia społecznego. Wystarczy tylko przełamać swój wstyd i niechęć i skorzystać z pomocy specjalisty. I wrócić do pełni zdrowia psychicznego.


Terapia grupowa - co to takiego?

Terapia grupowa nie jest nowym wynalazkiem, ale dopiero niedawno zaczęto stawiać ją na równi z terapią indywidualną. Niegdyś uważano, że działa ona gorzej, jednak dziś badania i przeprowadzane na pacjentach ankiety pokazują jasno, że w niektórych przypadkach jest ona nawet skuteczniejsza. A na czym dokładnie polega i do kogo jest kierowana? Czym różni się od klasycznej terapii indywidualnej?

Jak wygląda grupowa terapia? Otóż polega na przeprowadzaniu spotkań grupowych. Jej uczestnicy, czyli pacjenci spotykają się regularnie w wyznaczonym przez terapeutę dniu (zazwyczaj o tej samej godzinie) razem z psychoterapeutą lub dwoma psychoterapeutami. To, jak przebiegają wizyty, zależy w głównej mierze od nich. Terapeuci prowadzący terapie grupowe są zwykle bardzo elastyczni i potrafią dostosować się do pacjentów, dostrzegając, jakie techniki działają na nich najlepiej i jakie zadania są przez nich najchętniej wykonywane. Psychoterapia grupowa przynosi szczególnie dobre efekty w leczeniu różnego typu zaburzeń społecznych. Chorzy mogą spotkać się ze sobą w komfortowych i bezpiecznych warunkach, by na spokojnie i powoli przełamywać lęki, a później wypracowane techniki wprowadzać do swojej codzienności.